Orbitrek – wszechstronny sprzęt do budowania formy fizycznej?
Orbitrek w porównaniu do bieżni – czy szczególnie rowerów treningowych – jest to sprzęt, który został wymyślony najpóźniej, bo dopiero ok. 1988 roku. Właśnie wtedy zaprezentowano pierwszy opis prac nowatorskiego urządzenia naukowców z Uniwersytetu Purdue. Niemniej jednak dopiero 7 lat później wprowadzono na rynek pierwszy trenażer eliptyczny marki Precor, co odbiło się szerokim echem w branży. Dziś rynek orbitreków jest niezwykle duży, dzięki czemu możemy wybierać spośród modeli zróżnicowanych pod względem zaawansowania oraz budżetu. Najpierw jednak przyjrzyjmy się tym urządzeniom nieco bliżej, zapraszamy do lektury!
Jakie są rodzaje orbitreków?
Pomimo faktu, że orbitreki mogłyby się wydawać sprzętem jednorodnym i takim samym, możemy wyodrębnić kilka rodzajów tych maszyn. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
- orbitrek mechaniczny – jest to sprzęt starszego typu, obecnie używany coraz rzadziej, co nie znaczy, że gorszy. W tym przypadku siła oporu regulowana jest za pomocą mechanicznego hamulca, którego nacisk dostosowuje się w sposób manualny, dokręcając pokrętło. Regulacja ta może być stopniowalna lub płynna – w zależności od struktury mechanizmu;
- orbitrek magnetyczny – w przypadku tego typu maszyny, mechanizm hamowania działa na zasadzie magnesów umiejscowionych wokół koła zamachowego, które tworzą odpowiedni opór. Siłę hamowania można regulować pokrętłem lub też elektronicznie za pomocą specjalnego panelu sterowania. Warto zwrócić uwagę, że urządzenia te są nieco bardziej dokładne pod kątem ustawiania siły hamowania, a do tego pracują wyraźnie ciszej;
- orbitrek elektromagnetyczny – najbardziej zaawansowana konstrukcja pośród wszystkich tego typu maszyn, w tym przypadku opór magnetyczny jest regulowany za pomocą specjalnego silnika elektrycznego, którym steruje się wykorzystując wbudowany komputer. Ustawienia oporu są jeszcze bardziej precyzyjne, a co więcej maksymalny jego stopień jest o wiele większy niż w przypadku systemu hamowania wyłącznie magnetycznego.
Większość orbitreków dostępnych w naszej ofercie to maszyny z napędem magnetycznym lub elektromagnetycznym, po to aby zapewnić Wam jak największy komfort treningu. Dostępne maszyny można sprawdzić w zakładce Wypożyczalnia – KLIKNIJ TUTAJ!
Jaki orbitrek wybrać?
O ile w przypadku rowerów treningowych – ze względu na szeroki wachlarz opcji, od rowerów spiningowych, przez pionowe i poziome, a na airbike’ach kończąc – wybór może być trudny, o tyle w przypadku orbitreków sytuacja jest nieco inna. Konstrukcja orbitrektów zazwyczaj jest taka sama co sprawia, że maszyny te stają się wyjątkowo uniwersalne. Oczywiście każda maszyna ma swoje indywidualne uwarunkowania, takie jak np. rozstaw stóp, niemniej jednak zdecydowana większość maszyn sprosta wymaganiom prawie każdego klienta. Budżetowe maszyny mogą być bardzo dobrym punktem wyjścia dla osób początkujących, niemniej jednak warto zwrócić uwagę, że wyższa cena maszyny zazwyczaj determinuje lepszą jakość wykonania, a co za tym idzie komfort treningu.
Jak trenować na orbitreku?
Obszerny poradnik dla początkujących znajdziecie w naszym artykule Jak zacząć trenować na orbitreku?, z którego dowiecie się, że podstawowymi rodzajami treningów na orbitreku są:
- ogólnorozwojowy;
- nastawiony na dolną partię mięśni;
- nastwiony na górną partię mięśni;
- cardio;
- interwałowy (beztlenowy).
Zobaczycie również obszerne filmy instruktażowe! Natomiast w tym wpisie przybliżymy Wam najważniejsze cechy ćwiczeń na orbitreku:
- orbitrek to najbardziej uniwersalna maszyna fitness, dzięki której można ćwiczyć prawie każdą część ciała (angażuje ponad 80% wszystkich mięśni);
- pozycja na orbitreku jest pionowa, w dużej mierze ma za zadanie emulować bieg, lub nawet ruch podczas biegu narciarskiego;
- wyżej wskazana emulacja przy dołożeniu obciążenia może okazać się niezwykle skutecznym treningiem pod kątem poprawienia kondycji, dotlenienia, wzmocnienia układu krążenia czy wydolności.
Podsumowanie
Spośród wszystkich maszyn fitness, orbitrek jest opcją zdecydowanie najbardziej uniwersalną, ponieważ w porównaniu do rowerów treningowych oraz bieżni angażuje największą grupę mięśni. Warto zwrócić uwagę, że trening na orbitreku przypomina wcześniej wspomniane biegi narciarskie lub nordic walking, z tą diametralną różnicą, że dzięki sztywnym uchwytom na dłonie możemy sprawnie trzymać równowagę. Może to być szczególnie istotne dla osób mających problemy z koordynacją ruchową. Dzięki temu orbitrek staje się doskonałą maszyną również pod kątem rehabilitacji oraz powrotu do sprawności ruchowej.
Sprawdź naszą ofertę orbitreków – kliknij TUTAJ!