Jak zacząć trening na maszynie fitness?

Blog

Jak zacząć trening na maszynie fitness?

Opublikowano 22 grudnia, 2017 at 8:34 pm by / No Comments

Podstawą sukcesów treningowych na każdego typu maszynie fitness jest systematyczny trening. Ale co różni uprawianie sportu na urządzeniach fitness od innych form aktywności fizycznej?

Pierwszą sprawą jest to, że masz możliwość ćwiczyć na maszynach fitness w domu. Zawsze będąc w domu/mieszkaniu jest okazja poruszać się. Dużo łatwiej jest o systematyczność,  bo mamy narzędzie do ćwiczeń blisko siebie. Kolejną zaletą jest fakt, iż maszyna sama nam podpowiada w jak sposób ćwiczyć. Wybieramy jeden z kilku programów ustawiamy czas i już ćwiczymy. Większość z nas nigdy nie miała styczności z urządzeniami fitness, a jedyne pojęcie jakie mamy o tych maszynach to zaczerpnięte z amerykańskich filmów. Więc jak ugryźć ten problem? Spokojnie, oprogramowanie jest bardzo intuicyjne i nie wymaga doktoratu z politechniki. Wystarczy chwila testów i po 5 minutach urządzenie jest gotowe do treningu. Druga możliwość jest taka, że wynajmując maszynę otrzymacie wyczerpujący  opis z pokazem jak używać urządzenia.

Wiele osób ma problem rozłożenia wysiłku fizycznego w czasie – kiedy, ile i jak ćwiczyć? Maszyna podpowie co do rodzaju wysiłku, ale nie odpowie nam na te pytania. Dlatego też poniżej przygotowaliśmy tabelę na 3 miesiące treningów.

Poniżej  rozpisany plan treningowy dotyczy osób, które nie trenują na co dzień poza codzienną aktywnością. Ma on wprowadzenie początkującej osoby w cykl treningowy. Należy pamiętać ,że nasze ciało potrzebuje czasu , żeby przyzwyczaić się do nowej aktywności. Dajmy mu czas i zacznijmy powoli.

Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką. W pierwszym tygodniu treningów obciążenia są na tyle znikome, że możemy trening rozpocząć bez rozgrzewki. Od drugiego tygodnia przed każdym treningiem robimy rozgrzewkę na maszynie. Wybieramy program manualu ustawiamy 5 minut bez obciążenia lub z minimalnym i ćwiczymy na maszynie, a dopiero następnie wykonujemy właściwy trening w danym dniu. Pamiętaj! Zawsze rozgrzej organizm przed treningiem! Jest to szczególnie ważnie kiedy ćwiczysz regularnie z dużymi obciążeniami. A teraz konkretnie jak zacząć ćwiczyć:

Opis treningu:
Obciążenia w tabeli traktujemy jako wytyczne, dlatego nie wolno traktować obciążeń w tabeli dosłownie. Dostosowujemy czas i obciążenie treningu do swoich możliwości – jeżeli czujemy, że nie damy rady dłużej ćwiczyć to należy zrobić przerwę lub przełożyć trening na następny dzień. W sytuacji odwrotnej kiedy czujemy, że trening jest za słaby można podnieść obciążenie lub wydłużyć czas pracy.

Poniższe zdjęcie i jego opis pokazuje graficznie co kryje się pod nazwa BIEG\INTERWAŁ.

Na każdej maszynie producenci w różny sposób pokazują programy treningowe. Grafika ma na celu ułatwienie identyfikacji właściwych programów treningowych w odniesieniu do tabeli treningowej.

Kolumnę weekend w tabeli traktujemy z przymrużeniem oka. W weekend odpoczywamy po tygodniu treningów. Jeżeli ktoś ma zamiar ćwiczyć w weekend, ponieważ bardziej mu pasuje, niż w tygodniu należy przesunąć treningi dodając dwa dni treningowe w weekend i odejmując dwa dni z tygodnia.

Po większą dawkę wiedzy zapraszamy na pozostałe artykuły na naszym blogu!

Pozdrawiamy,
Zespół Fitness W Domu