Jak przygotować się do sezonu narciarskiego

blog

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego

Opublikowano 1 listopada, 2017 at 11:55 am by / No Comments

Przygotowując ten tekst za oknem widzę szarą i ponurą aurę, a po głowie chodzi mi jedna myśl-za chwilę rozpocznie się zimowe szaleństwo. Patrząc na prognozy pogody dla terenów górskich w Polsce, już teraz na tych obszarach występują solidne opady białego puchu. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko odpowiednie przygotowanie się do szusowania na stokach. Aby prawidłowo przygotować organizm do śniegowych fizycznych wyzwań, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie naszego aparatu ruchu, a mianowicie wzmocnienie nóg i ich stawów, w szczególności kolan.
Statystyki pokazują, że ryzyko wystąpienia urazu w trakcie aktywności na stoku u osób po 26 roku życia jest wyższe. Jest to zapewne podyktowane zmniejszeniem ilości codziennej aktywności fizycznej przez pracę i brak czasu na zadbanie o nią w codziennym pędzie. Więc co zrobić aby zmniejszyć to ryzyko?
Opisywaliśmy już na łamach bloga co nieco na ten temat, jak również o jesiennej chandrze i walce z nią tutaj . Przede wszystkim należy rozpocząć aktywność fizyczną odpowiednio wcześnie i z odpowiednią intensywnością. Wcześnie-to znaczy kiedy? Z jaką intensywnością? Dla każdej osoby będzie to inny czas, ale weźmy pod uwagę najgorszy przykład, czyli od ostatniego sezonu zimowego nie robimy nic (nie oszukujmy się, że wchodzenie po schodach na pierwsze piętro czy też przyniesienie ciężkich zakupów to aktywność fizyczna). W takim przypadku należy zacząć co najmniej 3 miesiące przed zamiarem wyjazdu na intensywne szusowanie po stoku. Pierwszy miesiąc musi stanowić rozruch, czyli ćwiczenia ogólno rozwojowe bez zbędnego zwiększania obciążenia. Drugi miesiąc powinny to być już ćwiczenia wzmacniające z niedużą ilością ćwiczeń aerobowych. Trzeci miesiąc odwrotnie-mniej ćwiczeń wzmacniających a więcej aerobowych, żeby wytrzymać wydolnościowo wyzwania jakie chcemy stawiać naszemu organizmowi.
No dobrze-wzmocnić nogi i stawy. Jak wzmocnić stawy? Mamy na myśli wzmocnienie więzadeł, mięśni i ścięgien odpowiadających za prawidłowy ruch stawu. W przypadku kolana to będą mięśnie ud oraz ścięgna tych mięśni, więzadła poboczne i krzyżowe. Ideą wzmacniania tych części naszego organizmu jest wytworzenie niekomfortowych warunków ich pracy (podobnych do tych w jakich przyjdzie im się zmierzyć już na stoku). Takie warunki można w prosty sposób stworzyć w domu zaczynając od zwykłych przysiadów, przysiadów na jednej nodze, ćwiczeń na poduszce sensomotorycznej, czy na piłce stabilizacyjnej. Należy też pamiętać o wzmocnieniu siłowym i aerobowym. W tym celu można wypożyczyć sprzęt do domu, przygotować się odpowiednio ćwicząc kiedy się chce, na sprzęcie tylko do własnego użytku, a z głośników możecie słuchać Waszej ulubionej muzyki, czy też oglądać Wasz ulubiony serial, czy film.
Jak widać czeka Was jeszcze sporo pracy. Więc koniec wymówek i już teraz zadbajcie, aby Wasze szaleństwo trwało całą zimę bezpiecznie i bez kontuzji. Zapraszamy do zapoznania się z wynajmem sprzętu fitness do domu tutaj.
Pozdrawiamy,
ZESPÓŁ FITNESS W DOMU

Wybierz miasto

Reszta kraju

Zadzwoń pod numer 506 624 442 lub skontaktuj się z nami »