Bieżnia kontra Orbitrek – która opcja jest dla Ciebie?

Blog

Bieżnia kontra Orbitrek – która opcja jest dla Ciebie?

Opublikowano 3 lutego, 2023 at 1:20 pm by / Możliwość komentowania Bieżnia kontra Orbitrek – która opcja jest dla Ciebie? została wyłączona

Chcemy ćwiczyć w domu, mamy trochę miejsca i chęci. Pozostaje pytanie, jaki sprzęt wybrać? Najczęściej wahamy się między Bieżnią, a Orbitrekiem. Jednak, który sprzęt w naszym przypadku będzie lepszy? Postaramy się przybliżyć podobieństwa, różnice i plusy danego sprzętu.

1. Spalanie kalorii

Na pierwszy rzut oka można sądzić, że bieżnia będzie wyraźnie przodować pod względem spalania kalorii, jednak przy podobnym tempie i czasie treningu poziom spalanych kalorii jest podobny. Bieżnia w tej kwestii minimalnie tylko wyprzedza Orbitrek.

 

2. Miejsce

Zajmowane miejsce w przypadku orbitreku jest zawsze takie samo ze względu na swoją konstrukcję. Bieżnie w zależności od modelu mogą być składane, przez co zaoszczędzimy miejsce w momencie, gdy nie używamy sprzętu. Dodatkowo z racji niskiej konstrukcji w miejscu pasa biegowego bieżnia ma możliwość częściowego “wsunięcia się” po inny wyższy mebel. Orbitrek w tej kwestii może robić jedynie za dodatkowy wieszak na ubrania w takiej sytuacji.

3. Zaangażowane mięśnie

Tutaj zdecydowanie wygrywa Orbitrek. Wykonywane ruchy angażują zarówno dolne jak i górne partie mięśniowe czyniąc trening na tej maszynie znacznie bardziej kompleksowy. Bieżnia dzięki możliwości ustawień pochylenia może angażować dodatkowo również brzuch i mięśnie głębokie, służące za stabilizację ciała.

4. Wygoda, zdrowie i hałas

Dzięki różnym trybom, bieżnia jest wygodniejsza do korzystania ze względu na nastawienie na cel. Bieg pod górę, szybki sprint, czy powolny chód – tutaj mamy pełną dowolność, co jednak ma swoje odbicie w hałasie. Pomimo amortyzacji szybsze treningi biegowe w niedużych pomieszczeniach mogą być hałaśliwe, a samo bieganie w swojej naturze obciąża nasze stawy. Orbitrek w tej sytuacji wychodzi na plus. Stale położone stopy na platformach odciążają nasze stawy i nie generują takiego hałasu. Jednak ma to swoją cenę w wymuszonym jednakowym ruchu, który może być czasami monotonny i nużący.

5. Cel

Jedno i drugie urządzenie może świetnie się przysłużyć zarówno uzupełnieniu planu treningowego jak i wsparciu w walce z otyłością lub ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Gdy zależy nam jedynie na skupieniu się na dolnych partiach mięśniowych to polecamy bieżnię. Przy walce z otyłością lub rehabilitacji ze względu na odciążenie stawów bardziej przyda się orbitrek, który jednak wymusza konkretny ruch nogami, a ten możemy mieć dowolnie duży w przypadku bieżni.

Już teraz sprawdź pełną ofertę:

 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych: